Amikor leülünk a tv elé, mit látunk? Cukibbnál cukibb kisbabákkal, gyerekekkel mutatják nekünk a reklámok, hogyan kell egy csecsemőt ápolni, táplálni, fürdetni, milyen pelenkát kell használnunk. Biztos, hogy mindent így kell csinálni? Vagy van más módja is? A válasz igen, van más út, csinálhatod másképp. Nem állítom, hogy könnyű lesz, mert a családod lesz az első, aki ferde szemmel fog rád nézni. De ha kitartó vagy, akkor szépen lassan lesznek támogatóid, és lesznek akik még követni is fognak. És akik furcsán néznek rád, hát tegyék, ez a Te döntésed. Tudom miről beszélek, én is más utat választottam. Bár azt nem mondanám, hogy az én kislányom tudatos “Öko-gyerek”, de hogy tudatosan védtem minden felesleges kemikáliától, ez biztos.
Kezdjük az alapoknál. Az első gondot nekem a babaruhák kimosása jelentette, már várandósan. Abban biztos voltam, hogy klasszikus mosóporral nem fogom mosni a ruháit, és hosszú böngészés után megtaláltam a mosódiót. (Akkor kezdett elterjedni, akkor még csak interneten lehetett hozzájutni, azóta már kész folyékony mosódió kivonatot is lehet kapni bármelyik nagyobb üzletben.) A hatékonysága szinte tökéletes, bár fehér ruhákhoz érdemes mellé vmi természetes fehérítőt venni, vagy van kifejezetten mosódió mosópor fehér ruhákhoz. Bőrkímélő és allergén mentes. Makacsabb foltokhoz (ami a gyereknél előfordul) egy bizarr nevű szappant használok, epeszappan a neve. Minden foltot kivesz, miután bedörzsöltem a ruhát, mehet is a mosógépbe. Az öblítő megint érdekes kérdés, természetes alapanyagút érdemes választani, ennek nem olyan intenzív az illata, de én jobban szeretem egy kisbabán a babaillatot érezni, mint az öblítőt. Vannak illóolajok is, de ezekről nincs tapasztalatom.
Ha spórolni szeretnél, és még kicsit környezettudatos is vagy, akkor használhatsz mosható pelenkát. Ezek már nem úgy néznek ki, mint mikor mi voltunk gyerekek, és biztosan állíthatom, hogy sokkal vagányabb egy ilyen pelust viselő, mint a gumipelenkás. Ez vízi pelusként is funkcionál, így a fürdőzéshez sincs szükség újabb beruházásra. Nem mellesleg azok a gyerekek, akiknél mosható pelenkát használnak, akár 150.000 forintot is spórolnak a szülők a szobatisztaságig, nem károsítják a környezetet, mint az eldobható pelenkával és a gyerekek előbb lesznek szobatiszták. Ellenben napi odafigyelést igényel, mert mikor leveszed a babáról a pelust, akkor ki kell öblítened, majd pár csepp teafa olajjal meggátolhatod a bacilusok elszaporodását. Két-három naponta az összeset egyszerre ki kell mosnod magas hőfokon a gépben.(Ha vendégségbe mentünk, vagy nyaralásra, akkor vettem néha eldobható pelenkát is.) Fontos az időzítés, mert ha elszámolod magad, előfordulhat hogy nem lesz mit ráadnod a gyerkőcra, mert vagy száradnak a pelenkák, vagy még a mosásra várnak. És ez elég kellemetlen lehet.. A mosható pelenkát egyszer kell kifizetni, olyan 50.000 forintos tétel, de a szobatisztaságig kiszolgálja a gyereket, és ha ügyes vagy, akkor akár a kistesó is használhatja majd. A pelenkázáshoz tartozik a popsikrémek és popsitörlő használata. Ha otthon voltunk, a mosható pelus mellé sose használtam popsitörlőt, inkább egy vizes ruhával áttöröltem a fenekét, vagy nagyobb dolognál ment a csap alá. Miért nem használtam a nedves törlőkendőt? Egy rossz tapasztalat miatt. Mikor a kislányom megszületett, a bejárati ajtó frissen lett festve, akkor kapta meg a második külső réteget. Nagyon meleg volt, de a családtagok mikor jöttek látogatni, megfogták az ajtót, és így festékes lett a kezük. Hígító nem volt otthon és anyukám megpróbálta a popsitörlővel lemosni a festéket, és legnagyobb meglepetésemre leszedte a festéket a popsitörlő a kezéről!!!!!!!! Így kimaradt az életünkből a popsitörlő. (Vésztartaléknak mindig volt otthon, ha mentünk vhová, muszáj volt vinni, de az arcát így három évesen se törölném meg vele.)
Azt mondják, hogy az immunrendszer akkor tud megerősödni ha dolgozik. Ezen az elven ha a baba popsiját minden pelenkázáskor krémmel kenjük, az nem tudja a saját ellenálló képességét kifejleszteni, ezért én csak és kizárólag akkor használtam popsikrémet, ha nagyon piros volt a kislányom feneke, ami kétszer fordult elő több mint három év alatt. Egy kis pirosságot “szellőztetéssel” oldottuk meg, mert a levegő jó hatással volt rá, fürdés előtt fél óra meztelenkedés szinte kivétel nélkül elmulasztotta a pirosságot. (Arról nem is beszélve, hogy a mosható pelenkának csökkenti a nedvszívó képességét a popsikrém.) Én a várandós csomagba kapott termékmintát használtam el a kislányom fenekére a három év alatt. Ezeket a döntéseket könnyű volt meghozni és betartani is, nem csak nekem, hanem a családnak. Volt viszont egy sarkalatos kérdés, amit nehezen fogadtak el. Ez pedig a fürdetés. Úgy gondolom, hogy egy újszülött nem lehet koszos,nem futkos a földön, nem mászik a homokozóba (mondjuk máshová se), nem izzad meg, nem eszi le magát (bukás nálunk nem volt jellemző) .. Ha bekakilt, akkor fenékmosásra vittem a csaphoz. Éppen ezért nem fürdettem meg minden nap, eleinte heti egyszer fürdött, akkor is sima, tiszta vízzel, nem használtunk semmilyen reklámban látott fürdetőt. És elhihetitek, senki sem tartotta büdösnek, sőt el voltak ájulva a finom babaillatától, ami nem kemikáliától származott, hanem az ő saját illata volt. Naponta egy vizes ronggyal azért áttöröltem, de azon se volt semmi, vízen kívül. Na ezt már nehezen fogadta be a család, kaptam érte hideget-meleget. Mivel imádott fürdeni, és nagyon izgága volt már kisbabának is, így egyre sűrűbben fürdött, de nagyon sokáig csak vízzel, vagy ha nagyon akart maszatolni, akkor házi szappannal. Az idő múlásával persze (így három évesen) már az is előfordul, hogy naponta többször meg kell fürdenie, annyira összekeni magát. De ma is tartom az elvem, mert házi készítésű szappannal fürdik. És mi van akkor, ha Te másképp csinálod? Másképp mint én, vagy másképp mint a társadalom elvárja? Hát tedd azt! Akár egyetértesz az én nézetemmel, akár nem, a Te döntésed, a Te babád, a Ti életetek! Csak higgy abban, amit csinálsz, és hozz felelősségteljes döntést!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: