Pocak-Szerelem

Babakelengye: mire van szüksége a babának?

A várandósság alatt a legtöbb kismamának gondot okoz, hogy mire is van szüksége egy újszülöttnek. Vannak az alap dolgok, amik mindenkinek eszébe jutnak, ilyen a babaruha, fürdetőkád, kiságy, babakocsi, cumi és bébihordó. Ma már az is alapfelszereltségnek számít, hogy van bébiőr, légzésfigyelő, cumisüveg, sterilizáló eszköz, és a leghiperszuperebb mérleg. És akkor jönnek az extrák, az ember lánya akárhová is megy, mindenhol egy újabb listát kap a mindenképp szükséges dolgokról. De tényleg ennyi mindenre van szüksége egy újszülöttnek? Tényleg ennyi pénzt kell áldoznunk, ha gyermeket vállalunk? Szerintem nem.

Meggyőződésem, hogy egy baba akkor kap meg mindent, ha testközelséget, ölelést, babusgatást, szeretgetést/szeretetet kap, sok odafigyeléssel és türelemmel. Ha minden igényére odafigyelnek. Sokszor azt gondoljuk, mindent meg akarunk adni a gyermekünknek, és ezt a megvásárolható dolgokkal kezdjük. Úgy érezzük, hogy ha megvesszük neki a legújabb játékot, a legjobb pihenőszéket, játszószőnyeget, a legprofibb bébiőrt akkor már mi leszünk a legjobb szülők.536463_10151243765769771_1551219088_n A babaruhák, pelenka (legyen az eldobható vagy mosható) a bébihordó, elengedhetetlen dolgok. Egy kiságy is jól jön, de tulajdonképp nem kötelező, mert egy újszülött simán aludhat a szülők mellett, és az éjszakai szoptatás miatt sokszor kényelmesebb is, ha nem kell az anyukának éjszaka átvándorolni szoptatni, majd ha végzett vissza a saját ágyába. Főleg ha egy éjszaka 3-4 alkalommal is felébred a pici.( Én biztosan nem tudtam volna nyugodtan aludni, ha nem hallgathatom meg a szuszogását, vagy csodálhatom tüneményes arcát alvás közben az első hónapokban.) Így a kiságy vásárlás akár néhány hónapig is halasztható. A babakocsit is ki lehet hagyni, bár ha valaki szeret babakocsit tologatni, és főleg akkor fontos, ha a család nem szívesen hordozza kendőben vagy más eszközben a picurkát. A babakocsinál érdemes olyat választani, ami mózes kosárral együtt van, mert akkor a kiságy kérdés is könnyebben orvosolható (ráadásul az utazóágy helyett is tökéletes az első hónapokban).

A hordozás jó a babának a testközelség miatt, és jó anyukának is, mert a két keze szabadon van, érzetre pedig olyan, mintha még mindig a pocakban lenne. (Én imádtam hordozni.) A bébiőr célja, hogy mindenhol meghalljuk a babát. Én azt gondolom, hogy minden anya meghallja a babája nyöszörgését, az anyai fül precízebb minden műszernél. Ha pedig mikor megszületik a baba, nyugodtabb lennél, ha lenne, még akkor is megveheted, így nem kell már a baba érkezése előtt beruházni.

A másik ilyen elektronikai eszköz a légzésfigyelő, ami egy fantasztikus találmány, ha baj van az újszülött légzésével, vagy a családban volt bölcsőhalál, a hajlam ugyanis örökölhető.  Ha azonban a baba légzésével minden rendben, azt gondolom felesleges pénzkidobás, az elektroszmogról nem is beszélve, ami hat a babára. Egészségkárosító hatást ugyan nem mutattak ki, de én magam biztosan nem feküdnék rá, ezáltal az újszülöttem se tenném rá. (Kivéve persze, a egy babánál légzésproblémák lépnek fel, ilyenkor az eszköz életet menthet..)

Egy másik felesleges pénzkbabakelengyeidobás a cumisüveg és a sterilizáló szett. Most úgy őszintén: melyik kismama tudja előre, hogy fog-e szoptatni, és ha igen meddig?? Bevásárolunk cumisüvegből, különböző méretben, márkákból, és közben lehet, hogy nem is lesz rá szükségünk. Elég egy cumisüveget venni tartaléknak, és ha kevésnek bizonyul, (mert tápszerrel kell táplálni a babát), akkor veszünk hozzá annyit, amennyi kell. Vagy akár kérhetünk a látogatóktól is, az esetek nagy részében úgyis megkérdezik, mire van szükség, ilyenkor mondjuk bátran. A vendégnek is könnyebb, ha tudja mivel tud segíteni. És tényleg olyan nagy gond kifőzni a baba dolgait? Nem gondolom, hogy tizenezreket megér…

Az újdonsült anyukáknak sokszor gondot okoz, hogy vajon mennyit eszik az anyatejes babájuk. Ha egy baba kiegyensúlyozott, van naponta többször teli pelus, akkor biztosak lehetünk benne hogy jóllakik. Ha az anyuka mégis bizonytalan, eleget eszik-e a baba, erre a megoldást hozhat a babamérleg, bár a mérleg sokszor nem megbízható. Olyan is előfordul, hogy a védőnő vagy a gyerekorvos ragaszkodik a méréshez, sok helyen a védőnő is tud adni pár napra.  Ha az anyuka ragaszkodik a mérleghez, akkor érdemes megkérdezni a környékben a bababoltokat, mert sok helyen lehet bérelni ilyen eszközt és általában 1-2 hétig van csupán szükség rá.

Gondold át, hogy arra a tételre valóban szüksége van/lesz a babádnak, vagy csak egy újabb porfogót szerzel be aranyáron..

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Jobbné V. Anita says: (előzmény @Zödös Klaudia)

    Az ember saját bőrén megtapasztalja, hogy mi az, ami valóban fontos, és mi az, ami csak pénzkidobás…

  2. Zödös Klaudia says:

    Nekem 17 hónapos a kisfiam, első baba.
    Rengeteg játékot beszereztünk neki, azért, hogy lássa mennyire szeretjük. Idő közben rájöttünk, hogy fölösleges volt, sok olyan játéka van amivel még nem is játszott illetve a szeretetünket nem így kapja meg.
    A kiságy… körülbelül 4x-5x aludt benne, csak a mózeskosaras babakocsiban volt hajlandó aludni, miután kinőtte kapott egy nagyfiús ágyat na abban egy darabig aludt, jelenleg most a mi ágyunk a favorit 🙂
    A kisruhák… rengeteg volt amit fel sem tudtunk venni mert olyan gyorsan nőtt.
    A második babánál már kicsit okosabbak leszünk 🙂


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!