Amikor egy kisbaba megszületik, a rokonok, barátok, ismerősök alig várják, hogy megnézhessék az új jövevényt. Mindenki az elsők között akar lenni, mintha lemaradna bármiről is. A szülők büszkén mutatják meg újszülött gyermeküket, de nem vagyunk egyformák. Van aki már hazaérkezés után szívesen várja a látogatókat, van, aki az első hetekben csak a közvetlen rokonokat, barátokat engedi be, és van olyan is, aki szerint az első hat hét szent, és csak utána áll készen a vendégekre. Ha egy kisbaba megszületik és meg szeretnéd látogatni, akkor először érdemes a családot megkérdezni erről. Ha nem állsz közvetlen rokonságban a családdal, vagy nem a legjobb barátod, akkor mindenképp érdemes néhány hetet várnod a kérdéssel is. Aztán ha zöld utat kapsz, akkor is érdemes odafigyelni néhány dologra.
1. Mindig az előre megbeszélt időpontban érkezz! Bár a baba napirendje általában ilyenkor még nincs teljesen kialakulva, azért nagyjából lehet tudni, hogy mikor fog ébredni. Ne késs, mert belecsúszhattok a fürdés vagy épp az etetés időben, amikor kevésbé tudnak rád figyelni. És nincs olyan, hogy épp erre jártunk, gondoltuk beugrunk… A legfontosabb: ne várd el, hogy miattad felébresztik a babát, és ne is próbálj hangoskodni, vagy célozgatni hogy tegyék ezt meg neked!
2. Amikor megérkezel, mindig moss alaposan kezet. Kérdezz rá, hogy van-e vmi különleges igény (pl. kézfertőtlenítő), vagy csak egy ALAPOS szappanos kézmosás elég.
3. Igaz, vendégségbe mész de ne várd el, hogy körbeugráljanak! A baba érkezése sok feladattal jár, és az hogy beengednek az otthonukba, önmagában ajándék. Ne várd, hogy terülj-terülj asztalkám várjon és ne várj kiszolgálást sem. Szolgáld ki magad, ha van elől innivaló, ne várd hogy ők töltsenek. Régen hagyomány volt a “koma-tál”, a babalátogatásra a vendég vitte az ételt. Manapság ez kihalóban van, de ha úgy érzed, szívesen főznél valamit, és olyan kapcsolatban álltok egymással akkor azt megteheted. Persze akkor is kérdezz rá, mit fogadnának szívesen.
4. Ne ítélkezz, ne kritizálj és ne példálózz! Ha a mosogatóban áll a csetres, és a lakás nem épp egy bemutatóteremre hasonlít, akkor se tedd ezt szóvá! A baba ellátása az elsődleges feladat, és amire a legkevésbé szüksége van az anyukának, az az ítélkezés. Ítélkezés helyett felajánlhatod a segítséged, kérdezd meg, hogy például elmosogathatsz-e. (Kérdezés nélkül se állj neki pakolni!)
5. Ugyanez érvényes a gyermeknevelési tanácsok osztogatására is. Minden baba más, és minden anyuka is más. Azért mert te, vagy a barátnőd, nővéred stb. másképp csinálta, még nem biztos hogy neki is úgy kellene csinálni. Ne osztogass kéretlen tanácsokat! Inkább hallgasd meg, hogy ő hogyan csinálja, és bátorítsd, dicsérd! Egy anya sokszor bizonytalan, és ha megkérdőjelezed a döntéseit, akkor még jobban elbizonytalanítod. Persze az más helyzet, ha az anyuka kéri ki a véleményed, tanácsod.
6. A találkozást nem kell hosszúra nyújtani! Ha családtag vagy, és gyakrabban mész (esetleg minden nap), akkor nem ajánlott fél óránál tovább maradni. Ha ritkábban találkoztok, akkor is 1-2 óránál ne maradj tovább, mert túlzottan lefárasztja a családot.
7. Ha az anya elvonul megetetni a babát, és nem mondja, hogy csatlakozz hozzá, akkor tartsd tiszteletben a döntését, és ne menj utána. Ha viszont invitál, semmiképp se mondj olyanokat, hogy “olyan jó hallgatni mikor beindul a tej, és a baba nagyon nyel” mert ezzel újabb teljesítéskényszer elé állítod az anyát. Csendes társaságként légy jelen.
8. Várjuk meg, amíg az anya felajánlja, hogy fogjuk meg a babát, ne akarjuk kierőszakolni. Első babás anyukák különösen nehezen engedik meg, hogy a babájukat más a kezében tartsa. Legyünk türelmesek, ne célozgassunk rá, és semmiképp se kapjuk ki a babát az ágyból, vagy épp anyuka kezéből! És ha a baba a kezedben sírni kezd, azonnal add vissza az anyukának!
9. Ha ajándékot viszel, kérdezd meg, hogy mire van szükségük! Jó választás lehet a pelenka, vagy a ruha. Ruhából érdemes egy mérettel nagyobbat venni, mert az épp aktuális ruhatár általában teljes. Ha játékot ajándékozol az újszülöttnek, érdemes olyat választani, ami a korához megfelelő. Ha van nagyobb gyerek a családban, akkor neki mindenképp érdemes vinni szintén ajándékot (valami apróságot), hogy ne legyen rossz érzése, mert mindenki csak a kistesóval foglalkozik, és érdemes őt is bevonni a látogatásba. Például mutassa meg Ő a tesót, vagy a szobáját. Anyukának nem kötelező vinni ajándékot, de biztos jól esik neki, ha gondolunk rá is.
Te mit tartasz fontosnak babalátogatásnál? Volt olyan, aminek örültél volna, ha odafigyelnek rá a vendégek?
Hálás köszönet ezért a cikkért! “Első babás barátnő” vagyok (azaz a családban nyilván voltak már picik, de a baráti körömből most született először olyan párnak kisbabája, akik közel állnak hozzám), és nagyon hasznos volt ez a cikk, köszönöm, hogy megosztottad!
Ezt vagy hasonlót kifüggeszthetnénk rögtön a bejàrati ajtóra!!!!
Ha gondolod, küld el ismerőseidnek, kismamáknak, akik még szülés előtt járnak. És ha terveztek még babát, akkor is jól jöhet! 😉
Ha ezt hamarabb olvasom akkor egy pár példányt adtam volna egy-két “kedves” ismerősömnek!!