10 dolog, amit nem tudtál a dúlákról

Hivatásom során nagyon sok nővel találkozom, és közöttünk is rengeteg olyannal, aki nem tudja, mi is a dúla, miben tud segíteni a vajúdás és a szülés alatt. 10 dolog, amit nem tudtál a dúlákról: 

1. A dúla csak otthonszülésnél van jelen: Az emberekbe sajnos az az elképzelés él a dúlákról, hogy ők az otthonszülés “kellékei” vagy velejárói, pedig a dúla helyszíntől, a szülés lefolyásától függetlenül támogatja az anyát. Nem a szülés helyszíne, hanem az anya igénye választja a dúlát, mert figyelemre, bizalomra, bátorításra van szüksége, egy olyan nőtől, aki ismeri a szülés folyamatait… “A dúlád meghallgat, ha panaszkodsz, csendben marad ha nyugalomra vágysz, átölel ha félsz és bátorít ha elbizonytalanodsz.”

2. Ha dúla van a szülésnél, akkor más már nem is kell: Óriási tévedés!!

Egy dúla tiszteli és elismeri a szülést, mint meghatározó élményt

A dúla nem rendelkezik egészségügyi végzettséggel, nem a fizikai történésekért felel, hanem az érzelmekért, a szülésélmény megéléséért. Lehetőséget mutat, de soha nem dönt helyetted, és bármilyen döntést hozol, azt feltétel nélkül elfogadja. A dúlás szülés akkor jöhet létre, ha szaksegítség is jelen van, tehát szülésorvos, szülésznő, vagy bába. A dúla soha nem hoz orvosi döntést, és nem befolyásolja a szülőket sem. 

3. A dúla megvéd a rossz szülésélménytől/orvostól/beavatkozásoktól: A dúlának ehhez se joga, se képesítése nincs. Téged erősít a várandósság és a szülés alatt, bátorít és erőt ad, de soha sem mondhat ellent a szaksegítségnek, valamint a szülő anyának. (Persze ez nem azt jelenti, hogy a dúla egyáltalán nem mondhat nemet, de a szülés történéseiben döntést nem hozhat.) Ez a szülők felelőssége, és döntése. Megmutatja az utakat, a lehetőségeket, de a leendő szülők döntenek. 

4. A dúla csak akkor tud segíteni egy kismamát, ha ott van a szülésnél is: Manapság (sajnos) elég sok olyan kórház van, ahol a szülő nő mellett csak egy személy tartózkodhat a szülőszobán, és ez sokszor az apuka. Ha pár ragaszkodik az apás szüléshez, a dúla ebben az esetben is tud segítséget nyújtani, mert a várandósság alatt átbeszélik a félelmeket, a lehetőségek, foglalkozik az anya és az apa lelki, érzelmi felkészülésével, mutat vajúdási testhelyzeteket, és megmutatja az apukának a vajúdás alatt hogyan tud párja támasza, segítője lenni. A vajúdás beindulásakor a kórházba érkezésig tudja támogatni az eseményeket a születendő család otthonában. A baba megszületése után is tud tanácsokat adni, lehetőségeket mutatni arról, hogy egy adott kérdéssel, milyen szakemberhez érdemes fordulni. (Pl. szoptatási tanácsadó, baba-mama klub.) A szülés után, tapasztalatom szerint az anyukáknak arra van a legnagyobb szükségük, hogy meghallgassák őket, és érezzék, hogy amit átélnek, az normális, nem ők, vagy a babájuk működik rosszul és nem lesz mindig így.

5. Azok szülnek dúlával, akiknek nincs vagy nagyon rossz a kapcsolatuk a családjukkal: Nincs semmilyen összefüggés a családi állapot és a dúlás szülést választó nők között. A valóságban inkább az átélt tapasztalatok, vagy a hallott rémtörténetek vezetik a nőket a döntésükben. Azok, akik személyes figyelemre vágynak, ami bizalomra és odafigyelésre épül. Ez az alapja. Akik tabuk és feszélyezettség nélkül akarnak szülni. Mert valljuk be őszintén, vannak olyan kérdések, amikkel nem szívesen beszélünk a szülészorvosunkkal, mert vagy nincs rá ideje, vagy nehezen nyílunk meg egy orvos előtt. “Hogyan fogok megfelelni az új feladatnak? Jó anya leszek?” A fehér köpeny előtt nehezebben beszélünk az érzelmeinkről.

6. A dúla egy újabb hóbort a szülés körül: Azok, akik dúlás szülésre készülnek, a régi hagyományokat hívják vissza kicsit a mai medikalizált világba, amikor a gyermekáldásnál való részvétel szigorúan női kiváltság volt. Ekkor még az apák be sem tehették a lábukat ebbe a női szentségbe, a faluk, községek bábái segítették világra a gyermekeket. Azzal, hogy a szülés helyszíne átkerült a kórházakba, ez a szentsége is kissé háttérbe szorult. Nem ismerjük ugyanis az összes ott dolgozót, és ők sem ismernek minket. Ebbe a személytelenségbe lép be a dúla ismerősként, aki csak értünk van ott, és értünk tesz mindent. 

7. A dúla nincs jelen végig a vajúdás és a szülés alatt: Abban az esetben, ha a kórház és a szülő anya is erre igényt tart (és van erre lehetőség) akkor a dúla a vajúdás kezdetétől a baba megszületéséig megszakítás nélkül az anya rendelkezésére áll, támogatja, segíti mindenben, amire csak szüksége van, helyszíntől függetlenül. Akkor érkezik, mikor az anya igényt tart rá, és legtöbbször már a kórházba indulás előtt megtörténik, és otthon segít a vajúdás kezdeti szakaszában, és innentől a baba megszületéséig már nem megy el, az anya szolgálatában áll. 

Az apa a családban a védelmező erő

8. Ha az apa jelen van a szülésnél, nincs szükség dúlára: Ez a kijelentés részben igaz lehet, de hogy melyek azok az esetek, amikor ez valóban így van, azt általában csak utólag tudjuk megállapítani. Az apukák többsége nehezen viseli párja fájdalmát, a tehetetlenséget. Sokszor a saját félelmüket, féltésüket próbálják csillapítani, és ez nem mindig sül el jól. Érdemes minél többet olvasni, készülni az apának az ilyen esetekre, és arra hogy a párja nem biztos, hogy a tőle megszokott módon fog viselkedni. Ha az anya igényli egy olyan személy jelenlétét a szülésnél, aki már maga is szült, illetve szüléseknél szokott segíteni, akkor arra bátorítani kell. Ha úgy érzi, hogy egyedül, vagy a párja segítségével akar szülni, akkor abban kell támogatni. Nincs egységes, mindenkire érvényes “recept”. 

9. A dúla az orvos és a szülésznő ellenfele: Tévedés! A szülészorvos, és a szülésznő munkáját kiegészítve dolgozik a dúla, munkájuk nem keresztezi egymást és és a dúla soha nem akadályozza az orvosi stáb munkáját! Szüléskor egy csapatot alkotva, együttműködve dolgoznak, és segítik az anyát gyermeke megszületésében. Ez elengedhetetlenül fontos, és ezért kell a választott orvossal és szülésznővel előre megbeszélni (lehetőség szerint) a dúlás szülést. Logikusan végiggondolva egyértelmű, hiszen a dúlának nincs egészségügyi végzettsége, ezért soha sem válthatja ki a szaksegítséget!

10. Dúlával ráérek a szülőszobán találkozni először: Vannak olyan rendkívüli esetek, amikor ez valóban így történik, mikor például egy szüléshez választott dúla valamiért nem tud menni, és helyettes dúla érkezik ,de alapvetően nem ez a legmegfelelőbb, mert ez egy bizalmi kapcsolat, ahol a felek ismerik egymást, a dúla tudja, ismeri a kismama félelmeit, ismeri a reakcióit és a vágyait, elvárásait. Nem akkor látják egymást először. Csak így tud igazán ráhangolódni az eseményekre, és aktívan támogatni a szülő nőt a vajúdásban, ezért a várandósság alatt már ajánlott felvenni a kapcsolatot a választott dúlával. Hogy mikor ajánlott felkeresni? Ezt mindenki maga dönti el, hogy mennyire érzi szükségét a támogatásnak, lehet a várandósság elején, de az utolsó hetekben is. 

Az apás szülésről itt olvashattok bővebben: Katt ide!

Tippek a könnyebb kórház és orvosválasztáshoz: Katt ide! 

Dúlai támogatásról itt olvashattok! 

Ha rólam szeretnél többet tudni, akkor  kattints ide vagy ide!

De kapcsolatba léphetsz velem a Facebookon is!

Tovább a blogra »